Lux Pilates Nyc

slider1
header -1
ban4
inner-slider1
ban3

Тоа ја става групата од четири во директна спротивност со ставот на Хелер.

Тоа ја става групата од четири во директна спротивност со ставот на Хелер.

Најмалку 10 републикански сенатори излегоа против предлог-законот во неговата сегашна форма.

Предизвикот со кој се соочуваат републиканските лидери е дека секој сенатор има свои проблеми со нацрт-законот и какви било отстапки за една фракција од партијата – да речеме, правејќи го законот поконзервативен за да се донесе на сенаторот од Тексас Тед Круз – може да искрвари гласови од друга фракција на забавата.

Пратениците кои се надеваа дека ќе направат одредена дистанца меѓу себе и гневните гласачи кога тие се вратија во Вашингтон во понеделникот беа на грубо будење. Демонстрантите ги окупираа канцелариите на некои пратеници во Сенатот за да го изразат своето противење на законот. Полицијата на Капитол извести за вкупно 80 апсења во деловните згради на Домот и на Сенатот.

„Тоа е едноставно како ова: ако го пресечеш Медикеид, ќе ми го скратиш животот. Сето ова го преживеав – трипати имав рак – само за да умрам од политичка алчност. Ми треба Medicaid затоа што сакам да живеам“, извикуваше еден демонстрант во канцеларијата на сенаторот од Охајо, Роб Портман. Половина демонстранти кои го опкружуваа ги повторуваа неговите изјави ред по ред.

Круз не го поддржува предлог-законот во неговата сегашна форма, бидејќи смета дека тој не е доволно конзервативен. Тој понуди амандман со кој ќе им се овозможи на осигурителните компании да нудат нерегулирани планови за осигурување доколку нудат и планови кои вклучуваат бенефиции за покривање наложени според Обамакер.

Амандманот на Круз веројатно ќе ги привлече внимателните конзервативци бидејќи нерегулираните планови ќе чинат помалку. Сепак, критичарите – вклучително и некои од Републиканската партија – се загрижени дека помладите, поздрави луѓе ќе се соберат на плановите со помала покриеност и ќе ги остават постарите, поболните луѓе да ја платат сметката за поскапите планови со поголема покриеност.

Вратете ја својата независност и живејте го животот според вашите услови со нашиот заеднички додаток за поддршка. Пробајте го сега на https://hondrostrong-website.com/mk/ !

Круз во понеделникот рече дека целосниот текст на неговиот амандман бил испратен до CBO за бодување.

Но, конзервативниот сенатор не сподели детали. Кога беше прашан за тоа што вклучува разговорите за неговиот амандман, Круз одговори: „Продолжуваме да имаме продуктивни дискусии“.

Сенаторот Рон Џонсон, Р-Вис., излезе против предлог-законот заедно со Круз и уште двајца конзервативци веднаш по неговото воведување. Џонсон им рече на новинарите во понеделникот вечерта дека се чувствува како сегашната легислатива да не направи доволно за да ги намали премиите, но се надеваше на амандманот на Круз сè додека владата може да помогне да плати високи трошоци за луѓето со претходно постоечки услови.

„Потребен ви е механизам за финансирање за тие поединци, така што повторно не бараме 5% или 7% од населението да ги финансираат постоечките услови или условите со високи трошоци што ги шириме низ општеството“, рече Џонсон.

Џонсон изрази фрустрација што не бил вклучен во процесот на изготвување и сè уште нема идеја што има во најновиот нацрт, иако тој беше еден од гласовите што требаше да ги добие раководството. Сепак, тој сè уште не ја отфрли можноста да добие сметка.

„Мислам дека ќе ги имаме информациите што ќе ни требаат, ако сме подготвени да ги искористиме“, рече Џонсон. „Не сум сигурен дека ќе го решиме тоа и тоа може да биде енормно фрустрирачко за мене. Но, мислам дека сигурно би можеле да го направиме ова.

„Имам многу загриженост за амандманот на сенаторот Круз“, рече во понеделникот сенаторката Сузан Колинс, Р-Мејн, додавајќи дека е загрижена дека тоа ќе го дестабилизира пазарот и ќе им наштети на луѓето со претходно постоечките услови. Колинс рече дека има различни проблеми со сегашниот предлог-закон и дека не го поддржува.

„Полисата за осигурување на Круз е полоша отколку воопшто да нема полиса“, рече лидерот на малцинствата Чак Шумер, DN.Y., на говорницата во Сенатот во понеделникот попладне. „Не правете грешка во врска со тоа: амандманот на Круз е сурова, лоша измама“.

Во четвртокот, тој рече дека сака да се погрижи „тепихот да не биде извлечен од под Невада или од повеќе од 200.000 Неваданци кои добија осигурување за прв пат во рамките на проширувањето на Медикејд“.

Сегашниот предлог ќе стави крај на проширувањето на ACA на Medicaid со намалување на зголеменото федерално финансирање што ги покрива новите запишани лица во текот на три години, почнувајќи од 2021 година и завршувајќи во 2024 година. Иако тој број би се зголемил со текот на времето, тој би бил со пониска стапка од медицинската инфлација.

Најавата на Хелер е значајна бидејќи го прави петтиот сенатор што излезе против нацрт-законот. Во четвртокот, четворица конзервативни пратеници – сенаторот Тед Круз, Р-Тексас, Ренд Пол, Р-Кај., Рон Џонсон, Р-Вис и Мајк Ли, Р-Јута – објавија дека нема да го поддржат законот бидејќи го поддржува не оди доволно далеку во укинување на Обамакер.

Тоа ја става групата од четири во директна спротивност со ставот на Хелер.

„Сенаторот Хелер, кој еднаш тврдеше дека ќе се фокусира на „укинување и замена на Обамакер со подготвен партнер во Белата куќа“, се чини дека оди по патот со Ненси Пелоси, Чак Шумер и радикалната левица“, рече Волс. „Сигурно се надеваме дека ќе се предомисли додека дознава повеќе за законот. Ние во America First Policies ќе се погрижиме граѓаните да знаат кој застана на патот на укинување и замена на Обамакер и ќе обезбедиме гласот на народот да биде слушнат“.

Групата не ја објави големината на купувањето.

America First Policies, која може да прифаќа донации од која било големина, е една од неколкуте надворешни групи кои работат на унапредување на агендата на Трамп. Нејзините лидери вклучуваат луѓе кои се тесно усогласени со претседателот, вклучително и Кејти Волш, која беше заменик-шеф на кабинет во Белата куќа и Бред Парскајл, кој беше дигитален директор на кампањата на Трамп. Групата не мора да ги открива своите донатори.

Придонесуваат: Деирдре Шесгрен и Фредрека Шутен

Прочитај повеќе:

Промените на Медикејд во законот за здравствена заштита во Сенатот би можеле да бидат прекршувачки за умерените републиканци

Претседателот Трамп: За законот за здравствена заштита во Сенатот треба „малку преговори“

Предлог-закон за здравствена заштита во Сенатот: 9 републикански сенатори чии гласови ќе бидат клучни

Трамп се осврнува на ветувањето што администрацијата на Обама постојано го даваше дека „ако ви се допаѓа вашиот план за здравствена заштита, можете да го задржите вашиот план за здравствена заштита“ пред усвојувањето на Законот за пристапна нега. Тоа се покажа како лажно и републиканците често го посочуваат ветувањето како пример за неуспехот на Обамакер.

Но, Трамп исто така даде некои свои гаранции што не може да се случи.

Еве три ветувања што ги даде Трамп што нема да се остварат според сегашните закони што се движат низ Конгресот:

„Сите мора да бидат покриени“.

„Сите мора да бидат покриени. Ова е нерепубликанска работа за мене да кажам“, изјави Трамп за CBS News во 2015 година за време на претседателските прелиминарни избори. „Ќе се грижам за сите. Не ми е грижа дали тоа ме чини гласови или не. Сите ќе бидат згрижени многу подобро отколку за нив сега“.

Додека следната недела се очекува анализа на нацрт-законот во Сенатот од непартиската канцеларија за буџет на Конгресот, прегледот на законодавството што веќе го усвои Претставничкиот дом проценува дека 23 милиони луѓе ќе останат без осигурување до 2026 година. Трамп првично го прослави тој предлог-закон кога беше усвоен , но подоцна беше објавено дека го нарече „зло“ на приватен состанок со сенаторите на Републиканската партија.

„Без намалување“ на Medicaid

Трамп постојано вети дека нема да има намалувања на заедничката федерално-државна програма која обезбедува здравствено осигурување за сиромашните, инвалидите и постарите лица. Под Обамакер, на државите им беше дадена опција да ги прошират своите програми на Медикеид и 31 држава и Вашингтон, ДЦ, прифатија. Некои од тие држави имаа републикански гувернери.

За време на брифингот со новинарите во петокот, секретарот за печат на Белата куќа, Шон Спајсер, погрешно рече дека Трамп е „посветен да се погрижи никој кој моментално е во програмата Медикејд да не биде засегнат на кој било начин, што се рефлектира во нацрт-законот на Сенатот“.

Тоа е лажно. Медикеид сепак ќе биде намален според законот за Сенатот, само со побавна стапка од законот за Домот.

„Секое нешто добро за веќе постоечките услови како Обамакер“.

Во интервју за Блумберг во мај – само неколку дена пред Претставничкиот дом да ја усвои нивната верзија на нацрт-законот за укинување на Обамакер – Трамп рече дека законот ќе биде „помалку добар за веќе постоечките услови како Обамакер“.

Обамакер рече дека никому не може да му се одбие покривање или да се наплати повеќе за претходно постоечките услови.

Законите на Домот и на Сенатот бараат осигурителните компании да понудат покритие, но плановите може да наплаќаат повеќе за луѓето со претходно постоечки услови во нацрт-законот на Домот. Таа сметка издвојува многу пари со надеж дека ќе ги надомести трошоците. Предлог-законот во Сенатот им олеснува на државите да се откажат од барањата дека плановите за осигурување покриваат специфични бенефиции, така што одредени планови може да не покриваат одредени третмани.

Прочитај повеќе:

Еве зошто е толку тешко да се напише закон за здравствена заштита што ќе помине

Предлог-законот за здравствена заштита во Сенатот: Еве како тоа би влијаело на вас

ВАШИНГТОН – На републиканците во Сенатот им требаат 51 глас за да го усвојат нивниот предлог-закон за укинување и замена на Обамакер.

Бидејќи ниту еден демократ не се очекува да гласа за укинување на Законот за пристапна нега – тие го поминаа речиси целиот четврток по објавувањето на законот за републиканците против него на подот во Сенатот – републиканците не можат да изгубат повеќе од двајца свои членови за законот да помине . (ГОП има тесно мнозинство од 52-48 во Сенатот, но потпретседателот Пенс може да биде доведен за да ги прекине врските.)

Таа мала разлика значи тешка работа за лидерот на мнозинството во Сенатот, Мич Мекконел, Р-Ки, кој мора да се обиде да ги убеди различните фракции на неговата партија да се соберат и да го поддржат законодавството што е напишано прилично тајно и за кое треба да се гласа. само една недела по објавувањето.

Еве девет сенатори што USA TODAY гледа дали раскинуваат со својата партија:

Конзервативците

Сенаторите Ранд Пол, Р-Ки, Мајк Ли, Р-Јута, Тед Круз, Р-Тексас и Рон Џонсон, Р-Вис., беа надвор од портата само неколку часа по објавувањето на законот со заедничка изјава во која се вели тие не беа подготвени да гласаат за предлог-законот како што е, но „ние сме отворени за преговарање и добивање повеќе информации пред да биде изнесен на подот“.

„Се чини дека овој нацрт како напишан нема да го исполни најважното ветување што им го дадовме на Американците: да се укине Обамакер и да се намалат нивните трошоци за здравствена заштита“, напиша групата.

Пол им рече на новинарите дека целта на објавувањето на изјавата како блок е да се привлече вниманието на републиканското раководство: „Сега кога се знае дека нема 50 гласови за ова, се надевам дека оние што … го напишаа законот ќе преговарајте со нас“.

Пол рече дека е негова „надеж“ дека четворицата сенатори ќе ги задржат своите гласови заедно како блок. Но, тој призна дека единствениот договор што групата го постигнала досега е да ја објави заедничката изјава во четвртокот.

Крстоносците против опиоиди

Сенаторите Роб Портман, Р-Охајо и Шели Мур Капито, РВ.Ва., се загрижени дека планот на Републиканската партија ќе ги поткопа напорите за спречување на епидемијата на опиоиди, која однесе смртоносна жртва на нивните соодветни држави. Најголемата точка на запирање: проширување на Medicaid.

Охајо и Западна Вирџинија – заедно со 30 други јурисдикции – ги проширија уписите во Medicaid според Законот за пристапна нега. Таа експанзија драматично го зголеми пристапот до третмани за зависност за возрасни бездетни со ниски приходи – популација силно погодена од опиоидната криза.

„Апсолутно нема потреба за тоа“, рече Колинс, укажувајќи на амандманот Хајд, законодавен јазик кој веќе забранува федерални средства да се користат за абортуси.

Мурковски, како и Колинс, е поддржувач на Планирано родителство. Во говорот пред законодавниот дом на државата Алјаска во февруари, таа вети дека нема да гласа за никаков предлог-закон за замена на Обамакер што ќе ја обештети организацијата.

„Јас, на прво место, не верувам дека планираното родителство има место во нашите размислувања за Законот за достапна нега“, рече таа во своето обраќање пред државните пратеници. „Доларите на даночните обврзници не треба да се користат за плаќање за абортуси, но јас нема да гласам за да им се ускрати на Алјаска пристап до здравствените услуги што ги обезбедува Планирано родителство“.

И двајцата сенатори беа гласни за обезбедување помеко слетување за луѓето кои биле на Медикеид.

„Не е тајна дека здравствената заштита треба да се реформира, но тоа треба да се направи правилно“, рече Мурковски во изјавата во четвртокот.

„Не можам да поддржам сметка што во голема мера ќе ги зголеми премиите за постарите Американци или трошоците од џеб за оние кои сè уште не се доволно стари за Medicare“, рече Колинс за MSNBC во четвртокот навечер. „Не можам да поддржам предлог-закон што ќе резултира со тоа десетици милиони луѓе да го загубат своето здравствено осигурување.

Contents

Verified by MonsterInsights